Scroll Top
Aj drobný úraz môže spustiť veľký problém
“Sú profesionálni a zároveň veľmi empatickí. Vždy nám všetko podrobne vysvetlili a dostali sme odpovede na všetky naše otázky, čo nám veľmi pomohlo zvládnuť situáciu.”

Aj drobný úraz môže spustiť veľký problém
Lucka má v hlavičke cystu, prišlo sa na to po páde zo šmykľavky

V Bratislave 3. augusta 2021 – Luckin problém sa začal v škôlke pádom zo šmykľavky, pri ktorom si udrela hlavičku. V ten deň nezvracala a zdalo sa, že všetko bude v poriadku. Ale keď bolesti hlavy neustupovali ani na druhý deň a pridružilo sa aj zvracanie, mama ju zobrala k obvodnému lekárovi.
„Uistil nás, že je v poriadku, ak by mala nejaký problém, už by sa bol prejavil s tým, že po úraze hlava potrebuje istý čas na regeneráciu. Upokojilo nás to, ale Lucku hlava neprestávala bolieť

ani o týždni a opát začala vracať. Zobrala som dcérku na urgentný príjem do Národného ústavu detských chorôb, kde lekári vyučili diétnu chybu a hneď nás hospitalizovali,” hovorí mama 3,5 ročného dievčatka. Počas hospitalizácie Lucka absolvovala viaceré vyšetrenia, medzi nimi aj neurologické, v rámci ktorého pani doktorka odporučila aj CT vyšetrenie. To odhalilo príčinu Luckiných ťažkostí. „Našli nález, ktorý nesúvisel s úrazom hlavy pri páde – vrodenú arachnoidálnu cystu, ktorá sa dovtedy nijako neprejavila. Vysvetlili nám, že takýto stav, pokiaľ nerobí problémy, sa operatívna nerieši.” Po pobyte v nemocnici Luckine problémy ustúpili a išli ich domov s poučením, že v prípade

zhoršenia zdravotného stavu treba prísť do nemocnice. Netrvalo dlho a Lucke sa opäť prihoršilo. Bola spavá, zvracala a bolela ju hlavička. Tekutina z cysty jej tlačila na mozog a to jej spôsobovalo problémy. „Ak je dieťa spavé, vracia a pretrvávajú bolestí hlavy, treba ísť do nemocnice,” hovorí Luckina mama a zároveň ďakuje všetkým lekárom a sestrám NÚDCH, ktorí sa o Lucku starali: „Sú profesionálni a zároveň veľmi empatickí. Vždy nám všetko podrobne vysvetlili a dostali sme odpovede na všetky naše otázky, čo nám veľmi pomohlo zvládnuť situáciu.”

Autorka článku: Mgr. Dana Kamenická.
Autor ilustračnej fotografie: Artur Aldyrkhanov on Unsplash
Fotografie v príbehoch sú ilustračné. Mená pacientov sú pozmenené.